Dentálna hygiena

Home / Dentálna hygiena

Dentálna hygiena

Pod pojmom dentálna hygiena sa rozumie komplexné odstránenie zubného kameňa, bakteriálných povlakov a pigmentácií. Zubný kameň sa odstraňuje ultrazvukom a ručnými nástrojmi. Po odstránení nánosov sa povrch zubov vyleští špeciálnymi pastami a pieskovaním bikarbonátovým práškom pomocou prístroja air flow. Po dôkladnom vyčistení tvrdých zubných tkanív  sa doporučuje profesionálna fluoridácia, aby sa znížila  citlivosť zubov po ošetrení a aby  zuby boli odolnejšie na vznik zubného kazu.

Je dôležité pravidelne absovovnie dentálnej hygieny nielen preto aby vaše zuby vidržali do vysokého veku,ale aj aby výsledok stomatologického ošetrenia bol kvalitný. Pre bežného pacienta sa doporučuje absolvovať dentálnu hygienu minimálne 1x ročne a pre pacienta so zápalom ďasien 2-4x ročne.

Fluoridácia tvrdých zubných- je aplykácia floridových lakov, roztokov, alebo gelu na tvrdé zubné tkanivá. Fluor má tendenciu sa zabudovať do skloviny a tak je sklovina odolnejšia voči kazu. Okrem tejto vlastnosti fluor priaznivo pôsobí na citlivé plôšky zubov, zabudovaním sa do otvorených dentínových tubulov a tým znižuje citlivosť zubov. Je dôležité aby sa profesionálna fluoridácia vykonávala pravidelne 2x do roka.

U detí je profesionálna fluoridácia veľmi dôležitá, aby sa zvýšila odolnosť skloviny pred kazom.